لوازم جانبی که هر عکاس باید همراه با فیلترهای عکاسی خود داشته باشد

لوازم جانبی که هر عکاس باید همراه با فیلترهای عکاسی خود داشته باشد

دنیای عکاسی پر از ابزارهای جانبی ریز و درشتی است که همراه داشتن آنها، برای رفع نیاز و یا مشکلی، برای هر عکاسی حرفه‌ای یا تازه کار لازم و حتی ضروری است. در مبحث فیلترهای عکاسی نیز لوازمی وجود دارد که از این قاعده مستثنی نیستند.
لوازم جانبی مرتبط با فیلتر عکاسی شامل: آچار فیلتر عکاسی، کیف فیلتر عکاسی، دستمال نظافت فیلتر عکاسی و رینگ تبدیل سایز دهانه فیلتر عکاسی میباشند.
همراه داشتن هر یک از این لوازم برای هر عکاسی ضروری است؛ در ادامه این مقاله سایت فروشگاه نورا فیلتر، در مورد نحوه عملکرد، ضرورت استفاده و مشخصات مربوط به هر یک از این ابزارها صحبت میکنیم.


آچار فیلتر عکاسی

همانگونه که اطلاع دارید فیلترهای عکاسی گرد، یا نگه دارنده‌های فیلترهای چهار گوش با استفاده از شیارهای پیچی نر و مادگی (رزوه) قرار پرفته بر روی لنزهای عکاسی و فیلتر یا هولدرهای فیلتر چهار گوش بر روی یکدیگر متصل میشوند.

یکی از اتفاقات رایج در بین عکاسان، گیر کردن فیلتر بر روی لنز به دلیل محکم بسته شدن یا بسته شدن رزوه‌های فیلتر و لنز، به صورت دنده روی دنده است که موجب گیر کردن فیلتر یا هولدر بر روی لنز میشود. در چنین مواقعی باز کردن فیلتر یا هولدر از روی لنز، بدون ابزار مناسب موجب آسیب به فیلتر یا لنز میشود و در بسیاری از موارد برای جلوگیری از آسیب به لنز، تنها راه موجود شکستن شیشه یا بریدن حلقه فلزی نگه دارنده میباشد.معرفی آچار فیلتر عکاسی و نحوه استفاده از آن

آچار فیلتر عکاسی وسیله‌ای است که با قرار گرفتن و چفت شدن بر روی فیلتر عکاسی، با ایجاد لنگر و افزایش میزان فشار بر روی فیلتر، بدون آسیب و تخرید فیلتر گیر کرده بر روی لنز را به سادگی و بدون آسیب رسانی به لنز یا فیلتر از روی ان باز میکند.

آچار فیلترهای عکاسی در سایزهای متفاوت، متناسب با دهانه‌های فیلتر و لنز گوناگون تولید میشوند و بطور معمول در مشخصات آنها نوشته شده که آچار مورد، برای مثال برای دهانه‌های 52mm تا 58mm قابل استفاده است.

با توجه به قیمت بالای فیلترهای عکاسی حرفه‌ای و با کیفیت، همراه داشتن چنین وسیله‌ای بسیار کارآمد و ضروری است، زیرا به سادگی و بدون آسیب به فیلتر یا لنز عکاسی، این مشکل را حل مینماید.

نکته مهم: لازم به ذکر است که برای جلوگیری از بروز این مشکل پر دردسر، پیش از بستن فیلتر بر روی لنز، فیلتر را بر روی لنز قرار دهید و چند دور آن را در خلاف جهت بسته شدن بگردانید تا هر دو به درستی بر روی هم قرار گیرند و از بروز چنین مشکلی تا حد امکان جلوگیری شود.


آچارهای فیلتر عکاسی موجود در فروشگاه نورا فیلتر


کیف حمل فیلتر عکاسی

کیف حمل فیلترهای عکاسی همانطور که از نامش پیداست، کیفی است که برای حمل و محافظت از فیلترهای عکاسی طراحی و ساخته شده است. استفاده از کیف‌های حمل فیلتر علاوه بر محافظت از فیلترهای عکاسی، دسته بندی و حمل و نقل آنها بسیار آسانتر میکند-بخصوص اگر عکاس از فیلترهای متعددی برای عکاسی استفاده نماید-؛ زیرا جعبه‌‌های فیترهای عکاسی به خودی خود دارای وزن و حجم زیادی هستند.انواع کیف حمل فیلتر عکاسی

کیف‌های فیلتر عکاسی دارای مدل‌های مخصوص حمل فیلترهای چهار گوش و مدل‌های مخصوص حمل فیلترهای گرد هستند. کیف‌های مخصوص حمل فیترهای عکاسی دارای دو نوع سافت و هارد هستند.
کیف‌های سافت یا نرم دارای جنسی نرم و منعطف هستند و بطور معمول از پارچه و ضربه گیرهای فومی در ساخت آنها استفاده شده است. در ساخت کیف‌های فیلتر هارد یا سخت، از مواد سخت تر مانند لایه‌های چوب یا مقوای ضخیم و مقاوم با روکش چرم (معمولاً چرم مصنوعی) استفاده میشود.

به طور معمول در طراحی کیف‌های مخصوص فیلترهای عکاسی چهار گوش، قسمتی برای قرار دادن نگه دارنده فیلتر و رینگ‌های اتصال آنها به دهانه‌های گوناگون تعبیه شده است.

کیف‌های فیلتر سخت و نرم برای انواع فیلترهای گرد و چهار گوش ساخته میشوند و در فروشگاه نورا فیلتر موجود هستند.


کیف‌های فیلتر عکاسی موجود در فروشگاه نورا فیلتر

تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید

دستمال نظافت فیلتر عکاسی

فن عکاسی وابسته و نور است و به دلیل حساسیت بسیار زیاد نور در عبور از اجسام، نظافت فیلتر و لنز، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای نظافت لنز و فیلترهای عکاسی، استفاده  از دستمال مرغوب، که به سادگی تمامی آلودگی سطح لنز و فیلتر را به آسانی و بدون آسیب تمیز کند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است (بله درست خواندید بدون آسیب!)

دستمال‌ مرغوب باید دارای سطحی بسیار لطیف باشد تا به پوشش سطح عدسی لنز (کوتینگ لنز) و سطح فیلتر آسیب وارد نکند؛ از سوی دیگر قادر باشد تا به آسانی گرد و غبار و چربی را از سطح لنز و فیلتر پاک کند.تجهیزات نظافت فیلتر عکاسی موجود در فروشگاه نورا فیلتر

تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید

رینگ تبدیل سایز دهانه فیلتر عکاسی

تبدیل سایز دهانه فیلتر عکاسی برای قرار دادن فیلتر عکاسی، بر روی لنز عکاسی میباشد که دارای سایز دهانه یکسان با فیلتر نیست.

به دلیل هزینه بالا فیلترهای عکاسی با کیفیت، بطور معمول، عکاسان برای صرفه‌جویی در هزینه خرید فیلتر، برای لنزی که بزرگترین دهانه را دارد، فیلترهای مورد نیاز خود را تهیه میکنند و برای استفاده از آن بر روی لنزهای دیگر خود، از تبدیل‌های سایز فیلتر به لنز استفاده میکنند.

برای مثال شما فیلتر با سایز 58mm دارید، اما سایز دهانه لنز شما 49mm است. برای قرار دادن این فیلتر بر روی لنز مورد نظر نیاز به استفاده از تبدیل سایز دهانه فیلتر به لنز است.


 


این تبدیل‌ها دارای مکانیزم ساده‌ای هستند و به راحتی با قرار دادن فیلتر در جلوی تبدیل و بستن قسمت پشت آن بر روی لنز، مورد استفاده قرار میگیرند.

تبدیل سایز دهانه فیلتر عکاسی، برای تبدیل فیلتر بزرگتر بر روی دهانه لنز کوچکتر (Step Down Filter Adapter) و برعکس، یعنی قرار دادن فیلتر کوچکتر بر روی دهانه لنز بزرگتر (Step Up Filter Adapter) وجود دارد.

مبدل‌های سایز فیلتر، بطور معمول از جنس فلز آلومینیوم یا برنج هستند. تبدیل‌های فیلتر که با فلز آلومینیوم ساخته میشوند دارای وزن سبک تری در مقایسه با تبدیل‌های ساخته شده از فلز برنج هستند. به دلیل کمتر بودن میزان سختی فلز آلومینیوم، میزان آسیب‌پذیری آن در اثر ضربه یا آسیب‌های فیزیکی، در مقایسه با فلز برنج بیشتر است.


رینگ های تبدیل سایز دهانه فیلتر عکاسی موجود در فروشگاه نورا فیلتر

تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید
تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button preloader